Представникам виробничої та будівельної індустрії часто потрібні послуги в сфері металообробки: розрізати листовий метал, зробити фігурні заготовки. Сучасна промисловість пропонує вирішити ці завдання двома основними технологіями: лазерним або плазмовим різанням. Обираючи між ними, необхідно враховувати товщину металу і його вид, фінансові витрати. Також ці фактори важливі при купівлі обладнання для різання у власність.

Обидва види різання високотехнологічні, мають гарну продуктивність. Кожна з них практично в повному обсязі здатна замінити іншу, але в певних випадках все ж необхідно зробити вибір. Розглянемо докладніше їх схожість та відмінності.

Характеристики плазмового різання

Лазерна або плазмова різка металу: порівняння

Плазмова різка відбувається за рахунок нагрівання металу струменем плазми. Генерується високотемпературна дуга, яка його просто розплавляє. Зріз виходить рівним, виключена деформація матеріалу. Обладнання, що використовується для цієї технології, - плазмовий верстат з програмним управлінням і джерело плазми.

Переваги плазмового різання:

 • можливість обробляти метал великої товщини;
 • висока швидкість роботи;
 • гарна якість кромки;
 • обробка різних металів: алюмінію, міді сталі, чавуну.

Для розкрою дуже тонкого металу (менше половини міліметра) плазмову технологію використовувати не рекомендується: температура дуги для цього занадто велика. Після різання може утворюватися невелика кількість окалини, яка легко піддається видаленню. Ширина різу становить від 0,8 до 1,5 мм. Якщо необхідно вирізати отвори, то їх діаметр повинен перевищувати товщину листа в півтора-два рази. Такі отвори будуть виглядати ідеально.

Опис лазерного різання

Цей вид різання заснований на роботі лазерного променя. Він також розпалює матеріал. Струмінь газу під тиском видаляє рідкий метал. Промінь лазера, чітко сфокусований на цілі, дозволяє отримувати більш тонкий різ, ніж при роботі на плазмовому верстаті.

Характеристики лазерного виду різання:

 • ефективність при розрізанні листів до шести мм завтовшки;
 • високоточна робота;
 • практично повна відсутність нагріву матеріалу;
 • хороша продуктивність.

Можна відзначити успішне використання лазерних технологій в зварюванні. Це більш економно, ніж традиційне електрозварювання.

Хороший апарат лазерного зварювання металу знайде застосування в будь-якій сфері виробництва, а також у будівництві. Пристрій дозволяє працювати з делікатними тонкостінними конструкціями, де потрібно глибина зварювання не більше 2 мм.

Вартість апаратів для різання і додаткові витрати

Лазерна або плазмова різка металу - порівняння

Якщо стоїть завдання придбання верстату для різання металу на фірму або виробниче підприємство, то важлива стартова ціна плазмового і лазерного обладнання.

Варто відзначити, що вартість стаціонарної плазмової машини буде нижча від аналогічної лазерної приблизно в п'ять разів. Далі необхідно порівняти витрати на експлуатацію. Вони включаються в кошторис для замовника при розрахунку вартості послуг з різання металу.

Експлуатаційні витрати для різання на лазерному верстаті:

 • витрата електроенергії, споживаної самим пристроєм, а також лазером і охолоджувачем;
 • вартість допоміжних газів: азоту або кисню;
 • робочі матеріали: сопла, фільтри, оптика.

Заміна витратних матеріалів залежить від інтенсивності експлуатації апарату. Установка нових витратних матеріалів може знадобитися вже через місяць роботи. При не частому використанні така потреба виникне протягом року.

Витрати при роботі на машині для плазмового різання:

 • електроенергія для живлення верстату;
 • допоміжний газ;
 • робочі витратні матеріали: сопла, електроди, захисний екран і т.д..

Додаткові робочі витрати плазмової та лазерної установок приблизно рівні. Іноді з метою скорочення витрат на плазмових верстатах використовують більш слабкі сопла і електроди. Це призводить до зниження продуктивності роботи, але на якость це не впливає. Витрати на плазмовий апарат збільшуються, якщо в заготовці потрібно зробити багато отворів. Робота сопел і електродів розрахована тільки на конкретну кількість дій.

Висновки

Для зручності порівняння параметрів двох видів різання наведемо таблицю:

Характеристика

Плазмова

Лазерна

Продуктивність

Висока при роботі з металом тонкої і середньої товщини. Знижується з її збільшенням.

Висока при різанні тонкого металу. При великій товщині збільшується кількість витраченого часу.

Нагрівання матеріалу при роботі

Трохи більше, ніж при роботі лазером.

Вкрай маленьке.

Ширина різу

Від 0,8 до 1,5 мм

Від 0,2 до 0,375 мм

Точність роботи

±0,1-0,5 мм

±0,05 мм

Окалина

Незначна кількість

Відсутня

Ціна

Значно дешевше лазерної установки

Висока вартість

Якщо доведеться працювати переважно з тонким металом (менше 6 мм), і потрібно безліч отворів, то можна придбати лазерний верстат. У всіх інших випадках відповідним рішенням буде купити плазмову машину з ЧПУ (числовим програмним управлінням). Вивчивши виробничі вимоги на підприємстві, можна підібрати хороший плазмовий апарат для довгострокової стабільної роботи.

Компанія Marlin пропонує придбати професійні верстати для плазмового різання власного чесько-українського виробництва. Допоможемо обрати верстат з врахуванням специфіки роботи підприємства, доставимо на місце, підключимо і навчимо працівників роботі на ньому. Ми не залишаємо клієнтів з невирішеними питаннями після продажу. Обслуговуємо куплену у нас техніку, міняємо будь-які деталі в процесі експлуатації, ремонтуємо по мірі необхідності. Офіційна гарантія на обладнання - 24 місяці. Вся продукція має сертифікацію РЄ і відповідає директивам Європейського союзу.